Samsung MRN115MR95FXZA Smart LED-LCD TV - MRN115MR95F 114.5" 2025 4K UHDTV High Dynamic Range (HDR) Carbon Silver 115" Class HDR10+ Adaptive, HDR10+ Gaming, HDR+ LED Backlight Alexa, Google Assistant, Bixby Supported AirPlay, Netflix, Prime Video
Samsung MRN115MR95FXZA Smart LED-LCD TV - MRN115MR95F 114.5" 2025 4K UHDTV High Dynamic Range (HDR) Carbon Silver 115" Class HDR10+ Adaptive, HDR10+ Gaming, HDR+ LED Backlight Alexa, Google Assistant, Bixby Supported AirPlay, Netflix, Prime Video Samsung MRN115MR95FXZA Smart LED-LCD TV - MRN115MR95F 114.5" 2025 4K UHDTV High Dynamic Range (HDR) Carbon Silver 115" Class HDR10+ Adaptive, HDR10+ Gaming, HDR+ LED Backlight Alexa, Google Assistant, Bixby Supported AirPlay, Netflix, Prime Video
Explore a new world of color with the world's first Micro RGB
Breathtaking color brought to life by revolutionary technology | Micro RGB Technology
Color innovation powered by next-gen AI processing | Micro RGB AI Engine
Ultra-realistic picture quality and color depiction | Micro RGB Precision Color
Say goodbye to distracting reflections. | Glare Free
Transforms everything on screen to impressive 4K resolution | 4K AI Upscaling Pro
Your TV screen, tailored to you. | One UI Tizen
Access art from world-famous galleries and artists | Art Store
Manufacturer: Samsung SUPPORT
MPN: MRN115MR95FXZA
Availability: Low Stock
Condition: Used Like New
Add to Wishlist
Product Description
Technical Information
  • Model Year:
    2025
  • Screen Size Class:
    115"
  • Viewable Screen Size:
    114.5"
  • Backlight Technology:
    LED
  • Interactive Features:
    Voice Assistant, Voice Guidance
  • Operating System:
    Tizen
  • Electronic Program Guide:
    Yes
  • PC Streaming:
    Yes
  • Internet Access:
  • Streaming Service:
    AirPlay, Netflix, Prime Video, Disney+, Hulu, Apple TV, Peacock, Sling TV, YouTube
  • Service Type:
    TV Plus
  • Virtual Assistant Supported:
    Alexa, Google Assistant, Bixby
  • Picture Mode:
    Filmmaker, Game, Eco
  • Web Browser:
Video
  • Digital Tuner:
    ATSC, ClearQAM
  • Video Signal Standard:
    4K UHDTV
  • Maximum Resolution:
    3840 x 2160
  • Standard Refresh Rate:
    120 Hz
  • Motion Interpolation Technology:
    Motion Xcelerator 144Hz
  • Scan Format:
    2160p
  • Aspect Ratio:
    16:9
  • High Dynamic Range (HDR) Type:
    HDR10+ Adaptive, HDR10+ Gaming, HDR+
Audio
  • RMS Output Power:
    70 W
  • Sound System:
    Dolby Atmos, Surround Sound, Dolby, Dolby Audio
Network & Communication
  • Ethernet:
  • Wireless LAN:
Interfaces/Ports
  • HDMI:
  • Total Number of HDMI Ports:
    4
  • USB:
Power Description
  • Input Voltage:
    120 V AC
Energy & Performance
  • Energy Consumption per Year:
    759 kWh
  • Maximum Operating Power Consumption:
    800 W
  • Standby Power Consumption:
    0.5 W
Physical Characteristics
  • Color Family:
    Silver
  • Product Color:
    Carbon Silver
  • VESA Mount Standard:
    1000 x 600
  • Mount Type:
    Wall Mount
  • Height:
    58.20" (1478 mm)
  • Width:
    101.20" (2570 mm)
  • Depth:
    1.40" (36 mm)
  • Height with Stand:
    60.40"
  • Width with Stand:
    101.20"
  • Depth with Stand:
    18.40"