Tripp Lite series U280-W04-100C2G AC Adapter - Eaton 4 Port Compact USB Wall Charger GaN Technology, 100W PD Charging, 2 USB C & 2 USB A, White 120 V AC, 230 V AC Input 5 V DC/5 A, 9 V DC, 15 V DC, 20 V DC Output White
100W 4-Port Charger Gets Your Mobile Devices Ready in a Hurry, Wherever You Are
This USB charger features two USB-C and two USB-A ports for quickly and safely charging your mobile devices. Plug the U280-W04-100C2G into any NEMA 1-15R, NEMA 5-15R or NEMA 5-15/20R AC outlet to ensure your laptop, smartphone, tablet and other USB devices charge at their fastest possible speed. The compact unit supports up to 100W for charging when all four ports are being used simultaneously.
PD Charging Port Supports 100W for Fast Charging
The USB-C Power Delivery port, when used alone, supports power output up to 20V 5A (100W), which is more than sufficient for charging and powering nearly any mobile device, such as a MacBook or Chromebook.
Gallium Nitride Technology Allows High-Wattage Capacity in a Compact Package
Built-In Auto-Sensing Adjusts to Proper Power Level to Get Your Device to 100%
Folding Plug Design Perfectly Sized for Travel
Manufacturer: TRIPP LITE SUPPORT
MPN: U280-W04-100C2G
Availability: Special Order
Condition: New
Add to Wishlist
Product Description
Technical Information
  • Device Supported:
    USB Type C Device, e-book Reader, Smartphone, Notebook, Tablet
Power Description
  • Input Voltage:
    230 V AC, 120 V AC
  • Output Voltage:
    5 V DC, 9 V DC, 15 V DC, 20 V DC
  • Maximum Output Power:
    100 W
  • Maximum Output Current:
    5 A
Interfaces/Ports
  • USB:
    Yes
Physical Characteristics
  • Color Family:
    White
  • Product Color:
    White
  • Material Family:
    Polycarbonate
  • Height:
    1.2"
  • Width:
    3.2"
  • Depth:
    3.1"